Własny pokój

16 listopada 2016

Własny pokój - Virginia WoolfWłasny pokój Virginii Woolf to doskonałe studium sytuacji kulturalnej kobiet podczas pierwszej połowy XX wieku. Pisze ona o tym, jak trudno było kobietom być aktywnymi uczestniczkami życia społecznego związanego z twórczością literacką, jak wiele wyrzeczeń musiały znieść, by zostać docenionym. Pokazuje, że kobiety uważano za ograniczone intelektualnie.

Kilka esejów przedstawiających właśnie te, konkretne wydarzenia, pokazują, jak wiele zmieniło się od tamtych czasów. Woolf udowadnia, że jeśli kobieta chciała być pisarką, musiała posiadać swój tytułowywłasny pokój oraz pieniądze, gdyż bez nich daleko by nie doszła.

Cała fabuła rozgrywa się jedynie wokół dwóch dni, kiedy to pisarka tworzy esej na temat kobiet i ich twórczości. Pomocy naukowych poszukuje w kampusie bardzo nieprzyjaźnie nastawionej do kobiet uczelni Oxbrige (piękna gra słów – nawiązanie do Oxfordu i Cambridge). Kobieta, siedząc na trawie przy uniwersytecie, zostaje przegoniona przez zwykłego woźnego. Chwilę później, zakazuje się jej wejścia do biblioteki. I to właśnie te dwa wydarzenia zaważyły na tym, jak finalnie wygląda dzieło pisarki.

Autorka opisuje również stereotypy – jak wyglądają posiłki w męskim college’u – kiedy to są bogate i wystawne, a jak w żeńskim – w którym panuje bieda i niedostatek. Nawiązuje też do tego, że przez wiele lat kobiety były całkowicie zależne od mężczyzn, jeśli chodzi o finanse – to zawsze oni nimi dysponowali, dlatego teraz, niestety, kobiety nie potrafią się jeszcze posługiwać pieniądzem.

Gdy następnego dnia, autorka udaje się do londyńskiej biblioteki przy British Museum i przechadza się po kolei półkami, od najstarszej literatury, do najmłodszej, nachodzą ją refleksje związane z tym, dlaczego kobiety przez tyle lat nie tworzyły. Nie pisały praktycznie w ogóle. Dopiero w XIX wieku pojawia się na półkach wiele pozycji stworzonych przez kobiety. Zdaniem Woolf – kobiety nie miały wcześniej własnej przestrzeni.

Polecam tę pozycję każdemu, kto zastanawia się nad tym, jak niegdyś wyglądały losy kobiet – jak wiele musiały przejść, by teraz móc znajdować się na równi z mężczyznami, w różnych sferach życia.

 

 

I tu cos – http://recenzyjka.com.pl/wladca-much.html

 

I tu 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *